Jak kreatywnie (i językowo!) wejść w nowy rok szkolny...
po niemiecku?

*w domu lub w szkole:) 

1. Herbst Bingo ... oder Schulbingo

Jeśli zdecydujecie się na wariant ”Herbst”, do gromadzenia skarbów można zastosować pudełko po jajkach 🙂

Jesienne bingo można rozgrywać, umieszczając szablon w kartonie po jajkach, co ułatwia zbieranie skarbów – w każdym miejscu, gdzie normalnie znajduje się jajko, można umieścić zebrane przedmioty.

Egzamin bardzo dobrze zdaje również woreczek na gromadzenie leśnych skarbów. Sama miałam okazję testować tę zabawę również w wersji polskiej z ze znajomymi (polski szablon także znajdziecie w pliku).

Każda drużyna rodzic-dziecko otrzymała woreczek i jeden egzemplarz planszy bingo. Wygrywa drużyna, która jako pierwsza zbierze wszystkie skarby.

Uwaga! Ta zabawa wciąga… nawet dorosłych, czyli duże dzieci. 🙂

Na zdjęciu widzicie mnie z moimi dzielnymi poszukiwaczkami skarbów 🙂 W rękach trzymamy woreczki ze skarbami znalezionymi podczas spaceru.

Na zdjęciu dzielni poszukiwacze skarbów z bingo w dłoni i skarbami zebranymi w woreczkach:) 

I te nieco większe poszukiwaczki 😉 ale jakże zaangażowane w poszukiwania!

Szablon zawiera  cztery arkusze:


1. Jesienne bingo (do wykorzystania na szkolnym podwórku lub na spacerze). Wersja kolorowa i czarno-biała.
2. Schulbingo (do wykorzystania w klasie lub w domu) Wersja kolorowa i czarno-biała.
3. Dodatek – Herbstbingo po polsku, do zabawy na zajęciach polskiego jako obcego lub z najbliższymi na rodzinnych spotkaniach i spacerach
4. Pusty arkusz do własnej aranżacji.

2. Leporello-TAG: mój językowy pamiętnik

Na zdjęciu ja i moje leporello ze szkoły podstawowej:)

LEPORELLO to projekt, który nigdy się nie kończy i  pozwala w wizualnej formie gromadzić wiedzę z wczesniej przerabianego materiału.

WSKAZOWKA: Świetnie nadaje się nie tylko na lekcje językowe, ale np. biologię, chemię, fizykę. Ilustracje, grafiki, schematy tworzone przez nas samych pozwalają lepiej opanować materiał. 

Jeśli Wasi uczniowie dopiero zaczynają naukę, zaczełabym Leporello od przedstawienia siebie i członków rodziny. Das bin ich, das ist meine Mama. Das ist mein Hund.

Poniżej możecie pobrać darmowy szablon dotyczący tematu ESSEN. Przygotowałam go dla moich uczniów z klasy 7 kiedy przerabialiśmy temat „Essen und Trinken”.

Jeśli dopiero zaczynacie rok szkolny, polecam zacząć leporello, tak jak pisałam wyżej, od „Mein Name ist…” Ich wohne in… Ich komme aus… Kolejne elementy twórzcie systematycznie organizując np. raz w miesiącu Leporello-TAG. Pomaga to przypomnieć sobie i usystematyzować przerabiane treści i związane z nim słownictwo. 

3. Herbarium = zielnik

Rok szkolny rozpoczynamy jesienią, więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby założyć z dziećmi zielnik. Należy pamiętać, że na jednych zajęciach zebrane (wcześniej w domu lub wspólnie na szkolnym podwórku) liście trzeba wysuszyć, powkładać do książek.

Szablon zielnika i zwroty znajdziecie w pliku.

Możecie skorzystać z szablonu. W pliku znajdziecie również mini słowniczek obrzkowy z nazwami liści oraz zwroty z serii: co mówić do dziecka po niemiecku podczas wypełniania zielnika 🙂

Jetzt legen wir etwas Schweres darauf.

Klebe das Blatt in das Herbarium.

 

Bawcie się dobrze!

A jeśli chcecie odkrywać wraz z dziećmi inne wyrażenia związane z przyrodą i przemycać niemiecki do codziennych zabaw, możecie przyjrzeć się z bliska moim poszukiwawczym kartom edukacyjnym.

Karty „Detektive im Wald”, urozmaicą każdy spacer i wycieczkę. Nie straszna im również jesienna czy wiosenna aura ze względu na obustronne zafoliowanie. 

Scroll to Top